Výhody a nevýhody bývania v byte

Pre mnohé mladé rodiny a páry je jednou z možností prvého bývania byt. Vo veľkých mestách ani nie je príliš na výber a iné bývanie je mnoho krát nedostupné. Ak zvažujete kúpu bytu, tu je pár plusov a mínusov tohto bývania.

panelák.jpg

Bývanie v centre

Ak máte radi bývanie v meste, blízko kaviarničiek a reštaurácií, ale i pracoviska, úradov, kultúrnych a obchodných centier, proste blízkosť všetkého, tak práve pre vás je byt vhodnou voľbou. Odpadáva vám zdĺhavé dochádzanie za prácou a cestovanie preplnenými dopravnými prostriedkami alebo čakanie v dlhých kolónach.

Pohodlnejší život

Čo si budeme hovoriť. Okolo domu je neustále kopec práce. A to nielen kosiť trávnik, obrábať záhradku, vytrhávať burinu, ale starať sa aj o technickú stránku domu (zvonku i zvnútra). Zatiaľ, čo v byte po príchode z práce vás čakajú iba bežné domáce práce.
Čo je plusom, je aj mínusom. Ak túžite po vlastnej zelenine alebo ovocí, tak nemáte možnosť si ju dopestovať v záhrade. Ale i to sa dá časom vyriešiť – či už vo verejných záhradkách alebo na balkóne. Čudovali by ste, čo všetko môžete dopestovať. Samozrejme nečakajte horibilné množstvá, ale zas koľko toho treba pre pár členov domácnosti. Ak už nič iné, nakupujte od drobných pestovateľov na trhoch, aby ste kupovali “domáce“ výrobky miesto potravín v obchodných reťazcoch dovezených cez pol Európy.

Blízkosť susedov

Nielenže to budete mať blízko do centra, ale aj k susedom. Často krát je cez steny počuť veľmi veľa. Treba byť trpezlivý. Akou mierou ste vľúdni a chápaví vy, takou budú aj oni k vám. Aspoň tak by to malo byť. A hoci to občas môže vyznieť, že tie deti tam minimálne naťahujú na škripec, môže ísť aj len obyčajné kúpanie (najskôr nie do vody a potom zas nie a nie z vody), či obliekanie (pre deti veľmi neobľúbená činnosť). Myslite však na to, že raz budete mať vlastné deti. Alebo naopak – budete raz starší dôchodcovia (tiež budete chcieť, aby sa k vám správali s úctou). A možno o svojich susedoch ani nebudete vedieť.

prototyp.jpg

Hospodárite si sami

Od začiatku bývať sami, bez toho aby ste bývali u rodičov, je často na nezaplatenie. Robíte si všetko podľa seba. Nakoľko ste v stave zamilovanosti , tak si i tolerujete veľmi veľa. Rozhodujete o svojom programe, varení a hospodárení, bez nazerania ponad plece. I keď mnohí si pochvaľujú i bývanie s rodičmi. Prispievate síce finančne na chod domácnosti, ale nie toľko ako pri samostatnom bývaní . Zatiaľ si niečo našetríte na svoje prvé vlastné bývanie (možno i základ na domček). Tiež vám v prípade prvých detí pomôžu, postrážia a navaria počas prvých týždňov.

Nestaviate

Úprimne – postaviť dom netrvá pár týždňov. Treba sa vyzbrojiť silnou dávkou trpezlivosti a chuti do stavania. No ale ani byt nemusíte kúpiť hotový. Často krát nás finančný rozpočet donúti do kúpi staršieho bytu a prerábania na začiatku. Je to však na neporovnanie s dĺžkou stavby domu.
Tak zvážte, čo je pre vás dôležité, čo preferujete a čo si vyberiete byt pre svoje prvé rodinné hniezdo. Najdôležitejšie je, aby sa vám dobre bývalo.