Viete čo sú spazmy?

Spazmy, alebo spazmus – možno vám toto slovo nič nehovorí, ale keď sa povie kŕč väčšina z vás už isto vie o čom je reč. Kŕč je v podstate samovoľné stiahnutie svalu, ktoré nedokážete nijako ovplyvniť. Tento stav spôsobuje napätie a aj bolesť. Táto kontrakcia svalu je neškodná,  okrem chvíľkového fyzického nepohodlia nespôsobí žiadnu ujmu na zdraví. Aj keď ide o neškodnú záležitosť vie nám život mierne znepríjemniť.

cvičení

Kolika – kŕč
Kolika j spôsobená kontrakciou hladkého svalstva. Ide o svalstvo, ktoré sa nachádza okolo vnútorných orgánov (maternica, črevá, žalúdok). Tieto svaly neovládame a k ich napnutiu dochádza vplyvom iných faktorov. Jedným z najčastejších príčin vzniku koliky je stres. Adrenalín, ako jeden zo stresových hormónov vplýva aj na hladké svalstvo.

Rozoznať či ide o koliku spôsobenú kŕčom alebo o iné zdravotné problémy sa dá jednoducho. Stačí urobiť pár krokov, rozhýbať sa a kolika postupne ustúpi, bolesť sa zmierňuje. Pokiaľ vám pohyb od bolesti nepomôže je lepšie vyhľadať lekára, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o iný problém.
Kŕč ktorá vznikne na kostrovom svalstve je známa viacerým ľuďom – kontrakcia svalu na nohe, v ramene a pod.
Kontrakciou je najčastejšie postihnutý jeden sval, ale môže byť tak silná, že postihne aj okolité svaly.

stres

Kedy vznikajú spazmy

  • Pri nadmernom cvičení a dehydratácii. Pozor by ste si mali dávať na oboje. Aby mohla bunka správne pracovať potrebuje dostatok tekutín. Ak ich má málo dá to najavo stiahnutím sa. Pokiaľ trpíte nedostatkom tekutín a pri cvičení namáhate svalstvo stihne sa naraz viacero buniek. Výsledný efekt už poznáte.
  • Stres škodí nie len orgánom a psychike, ale ovplyvňuje aj kontrakcie svalov – hladkých aj kostrových. Počas stresu dochádza k napätiu vo svaloch krčnej chrbtici. Pokiaľ sa stresu nezbavíte rozšíri sa toto napätie k chrbtici a už máte zarobené na ďalšie komplikácie. Okrem toho napätie svalov obmedzuje prietok krvi do mozgu čo môže spôsobiť bolesti hlavy.