Zdravou stravou k dlhovekosti a šťastiu

Zdravá strava je základ všetkého – dobrého telesného aj psychického fungovania, preto by sme si na nej mali dať zvlášť záležať. Naša stránka vám chce predstaviť niekoľko tipov, ako si udržať dobré zdravie. V prvom rade je dobré pestovať si kvalitné návyky, zdržiavať sa škodlivých vecí, akými sú alkohol, fajčenie, nezdravé jedlá a nedostatok pohybu, stres. Na kompletnú zmenu životosprávu pouvažujte nad výhodami vegetariánstva, ktoré si mnohí mylne predstavujú ako jednotvárnu stravu.

zdrava strava

Práveže základom je pestrý, výdatný jedálniček, v ktorom nechýba nič, čo potrebujete nevyhnutne pre vaše telo. Bielkoviny, zdravé tuky, sacharidy, minerály a vitamíny vo vyváženosti nájdete plne aj v bezmäsitých jedlách, ktoré sú zdravé, ľahšie stráviteľné a môžu byť aj mimoriadne chutné. Odporúčame pravidelné cvičenie jogy, ktorá je ideálnym športom na regeneráciu tela aj mysle. Okrem toho existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré stačí dodržiavať a všetko bude oveľa ľahšie. Pohár teplej vody ochutenej citrónovou šťavou naštartuje vaše trávenie a pomôže vám lepšie prežiť štart do nového dňa. Na vodu nezabúdajte ani počas dňa a zabezpečte si trvalý prísun tekutín – najmä vody.

zdravá strava

Je skvelá aj kvôli tomu, že sa okamžite vstrebe, nepredstavuje žiaden prísun kalórií, vďaka nej necítime vlčí hlad. Predstavuje prvú pomoc pri bolesti hlavy a zároveň vďaka nej vaše telo bude regenerované a predsa – voda je základ. Dôležité je udržiavať si hladinu bielkovín, ktoré sú prítomné v rôznych druhoch strukovín, napríklad fazuľa, hrášok, šošovica, no vyhýbať sa pritom mäsitým jedlám, ktorých nadmerná konzumácia môže viesť k preťaženiu bielkovinami. Zlatý stred je potrebný vo všetkom, a preto dbajte na vyváženú, ale aj striedmu stravu, ktorá vás nezaťaží, iba dodá energiu a posilní do všedných dní. U nás vám poradíme, ako na to.