Kto si odniesol divadelné dosky?

Divadelné DOSKY sú prozaický názov pre ocenenie najlepších divadelníkov od herca, režiséra, scenáristu po kostým a hudbu. Cena má pomerne dlhú tradíciu, prvá sa udelila v roku 1996. Ocenenie prebieha na základe hlasovania, pričom zapojení sú novinári, divadelní kritici a publicisti a udeľuje ho Asociácia súčasného divadla. Počas prvých 19 rokov odovzdávania ceny sa využívali priestory divadla Andreja Bagara v Nitre v rámci Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Posledné 4 ročníky sa odohrali v Slovenskom národnom divadle.
Každoročne sa divadelné DOSKY vysielajú na RTVS. Do ocenenia spadajú všetky žánre divadla – činohra, opera, balet, muzikál a bábkové divadlo.
Ako dopadol rok 2018?

orchestr

Najlepšia inscenácia– Americký cisár (divadlo Potôň, Bátovce)
Najlepší ženský herecký výkon– Barbora Andrešičová (divadlo Andreja Bagara v Nitre) ktorá porazila Ivanu Kubáčkovú a Ivanu Uhlířovú 
Najlepší mužský herecký výkon– Martin Huba (Slovenské národné divadlo) ktorý porazil Milana Ondríka a Jána Koleníka
Najlepšia réžia– Júlia Rázusová (Štátne divadlo Košice) za hru Znovuzjednotenie Južnej Kórei od Joela Pommerata

Najlepší kostým– Marija Havran (Slovenské národné divadlo) za kostýmy v hre Vojna a mier od Leva Nikolajeviča Tolstého
Najlepšia hudba– Katarzia a Pjoni za hudbu v hre Antigona (Slovenské národné divadlo)
Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny – Divadlo Kontra Spišská Nová Ves

divadlo

Cena za mimoriadny prínos v oblasti divadla– prof. PhDr. Vladimír Štefko, CSc.
V minulosti cenu DOSKY získala aj Petra Vajdová, Richard Stanke, Zdena Studenková, Ľuboš Kostelný, Božidara Turzonovová a mnohí iní známy divadelníci. Úplne prvými ocenenými v roku 1996 sa stali herci Diana Mórová a Ján Kožuch. Tohtoročným úspechom si Martin Huba pripísal na svoje konto v poradí už druhé DOSKY, prvé získal v roku 1997 za najlepší mužský herecký výkon v inscenácii Ženba.
Všetkým divadelníkom nielen oceneným patrí uznanie za skvele odvádzanú prácu a nám ostáva čakať a tešiť sa na budúcoročné nominácie.