Je dnešné plemeno psa domáceho potomkom divokého vlka, alebo ide o samostatný vývojový druh? Podľa viacerých faktorov a poznatkov ide o poddruh vlka, avšak je pravda, že dnešné psy a stále novšie rasy majú s pôvodným vlkom spoločných čŕt čoraz menej. Tých výzorových, ale aj čŕt v správaní sa a vnímaní.

kočka

Postupne sa prispôsobujú požiadavkám človeka, v poslednej dobe sa vo vyššej miere prispôsobujú aj komfortnejším podmienkam (salóny pre psov, oblečenie, v niektorých prípadoch nosenie na rukách či v kočáriku,…). Medzi vlkom a takou dnešnou rasou domáceho psíka by sme tak videli podstatne väčší rozdiel vo výzore, ale aj v prejavoch a správaní. Psia rasa sa jednoznačne začína prispôsobovať človeku a civilizovanejšiemu životu, nakoľko psy sú veľmi empatické tvory, čiže nadmieru súcitné a dokážu vycítiť každý detail, v mnohých prípadoch sa týmto detailom prispôsobiť.

• Napríklad ak sa snaží jeden pes pochopiť toho druhého, pozerá sa na neho hlavou naklonenou doľava, čo je u psov prirodzené. Pričom ľudia, aj keď si to mnohí možno neuvedomujeme, pri pochopení a vyčítaní myšlienok druhého človeka naklonia hlavu doprava. A pes, ktorý je s človekom a snaží sa vycítiť jeho myšlienkové pochody, v tomto prípade dáva hlavu doprava, čo je detail, ktorému viacerí nevenujeme pozornosť.

pes

Toto je len jeden z príkladov, na základe ktorých vieme a tvrdíme, že pes je nadmieru empatický tvor, aký si k človeku dokáže nájsť cestu, svedčia o tom aj jeho iné vlastnosti .
Ako ale prišlo k priateľstvu človeka so psom a naopak? Kto spravil ten prvý krok vedúci k spoločnej súhre? Väčšinou sa stretávame s tvrdením, ako človek skrotil psiu rasu. Ale istý uznávaný veterinár tvrdí, že prvý krok spravilo práve psie plemeno, nakoľko sa priblížilo k príbytku ľuďom, kde pojedalo zvyšky jedla a odpad. Z jeho tvrdenia sa tak práve psy odhodlali k tomu prvému kroku, na človeku už zostalo, akú cestu si vyberie. Odoženie ho, alebo využije pre svoje benefity, čím ho nakoniec bude odmeňovať potravou? Vieme, že zvíťazila druhá voľba.

Pes, najempatickejšie domáce zviera
4.5 (90%)2