Vyrobte si masku na tvár z podbeľu liečivého

Už skoro na jar si môžete v prírode nazbierať niekoľko liečivých bylín. Jednou z nich je aj podbeľ liečivý. Okrem ohromných účinkov na zdravie, ktoré využijete najmä pri nachladnutí, chrípke, či iných ochoreniach dýchacích ciest, je však táto bylinka úžasným kozmetickým prostriedkom. Pomôže vám najmä  pri mastnej a problematickej pokožke, vyrážkach a dokonca aj pri akné. V nasledujúcich riadkoch si povieme, ako si môžete vyrobiť prírodnú masku na tvár.

koupel
 
Základom tejto liečivej masky bude samozrejme samotný podbeľ liečivý. Nájdete ho na lúkach, v kroviskách, rumoviskách, či na okraji lesov. Určite sa vyhnite zberu v blízkosti sídliska, či ciest. Na výrobu masky nebudete potrebovať kvety, ale listy rastliny. Zamerajte sa na mladé, prízemné lístky, ktoré majú sviežu zelenú farbu. Budete ich potrebovať trošku viac. Pre istotu si ich preto nazbierajte aspoň za tri hrste.
 
Masku si pripravte čo najskôr potom, ako si podbeľ donesiete domov. Zaparené a zvädnuté lístky totiž strácajú mnoho z účinných látok. Najprv ich opláchnite pod vodou. Snažte sa ich zbaviť všetkých nečistôt, no najmä zvyškov hliny, tá by vám na citlivej pokožke tváre mohla veľmi poškodiť. Lístky vložte do mixéra, alebo mažiaru. Prvý spomínaný spôsob je samozrejme rýchlejší. musíte z nich vytvoriť hustú kašu. Ak by sa vám zle mixovali, pokojne k nim prilejte trošku vody. Kašičku z listov môžete aj prepasírovať cez husté sitko. Ak vám však nevadí jej konzistencia, tomuto kroku sa radšej vyhnite, pretože by ste prišli o podstatnú časť tvárovej masky.
 
podběl

Masku si naneste na tvár a nechajte pôsobiť minimálne dvadsať minút. Potom si ju poriadne opláchnite čistou vodou a nezabudnite na kvalitný krém. Ak máte naozaj problematickú pokožku, nebojte sa masku aplikovať aj každý druhý deň, po dobu týždňa. Rozmixované listy vám v uzatvorenej, sklenenej nádobe, vydržia v chladničke maximálne desať dní. Ak by ste si na nich všimli pleseň, alebo by sa vám nepozdávala ich vôňa, neriskujte a vyrobte si novú masku.