USA- Facebook údajne upozorňuje na sebevražedné príspevky


Pomocou umelej inteligencie sú dnes aj internetové stránky na zvýšenej úrovni, kedy dokážu simulovať zmýšľanie človeka. Umelá inteligencia na stránkach používa ale aj rozoznáva používaný slovník ľudí, na základe čoho vyvodí vhodnú odpoveď či radu, alebo v inom prípade upozornenie pre správcu dotyčného webu o nevhodnosti príspevku, či jeho popularite alebo závažnosti.

klávesnice

Výnimkou v tomto prípade nie je ani veľmi populárna sociálna sieť Facebook, ktorá má však s umelou inteligenciou aj iné, ctihodnejšie plány, než len aby „žalovala“ o zákazaných príspevkoch. Facebook mal v pláne vyvinúť službu upozorňujúcu na obsah, ktorý má sebevražedný podtón. Svojim spôsobom takisto upozorní na závažnosť príspevku ale s tým rozdielom, že danému autorovi sa miesto zmazania príspevku či napomenutia dostane pomoci zo strany umelej inteligencie, ktorá dotyčnému užívateľovi poskytne pomoc v digitálnej podobe, teda mala by mu automaticky poslať určitý príspevok, ktorý by dotyčného človeka od možnej sebevraždy odradil, minimálne zdržal jeho čas.

Okrem iného má automaticky nájsť zoznam jeho priateľov a má ich začať kontaktovať s upozornením, že ich priateľ je v ohrození života. Do tretice a v tom najhoršom prípade algoritmy automaticky kontaktujú záchranné služby v blízkom okolí užívateľa, ktorý daný príspevok so sebevražedným náznakom uverejnil.
Takéto možnosti sú reálne z dôvodu sledovania a odoberania informácií o účte daného človeka, ktorý túto sociálnu sieť využíva.

sociální síť

 Informácie o našom pohybe na tejto sieti síce zväčša slúžia k „skvalitneniu webu“, teda výberu reklamy na základe našich kliknutí. No v tomto prípade by sa mohlo vravieť o poskytovaní služieb, aké by mohli zachrániť nejeden život od predčasnej a zbytočnej smrti. Takýto nápad si skutočne zaslúži uznanie, no v krajinách Eú podobná služba zatiaľ údajne nebude dostupná, týka sa to iba užívateľov v Spojených štátoch. Ale v prípade efektivity tejto služby sa dúfam týmto plánom budeme inšpirovať aj my.