Uhoľným baniam stopnú dotácie

Mnohým ochranárom životného prostredia, ako napríklad Greenpeace Slovensko alebo Priatelia Zeme, sa uľavilo. Slovensko konečne prijalo prísnejšie klimatické zmeny a k tomu patrí aj termín stopnutia hornonitrianskych baní.

podzemí.jpg
 
Premiér Peter Pellegrini spoločne s novou prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou podali spoločné vyhlásenie, kde by Slovensko malo po roku 2023 ukončiť ťažbu a spaľovania uhlia. Pridáme sa tak ku krajinám, ktoré podporujú neznečisťovania zeme uhlíkom do roku 2050. dvadsiateho až dvadsiateho prvého júna zasadá Európska parlament, kde sa naša krajina prihlási k uhlíkovej neutralite do roku 2050.
 
Budeme prvý z V štvorky
 
„Pokiaľ pán Pellegrini dodrží svoje slovo, potom sa Slovensko stane 1. krajinou V štvorky, ktorá sa rozhodla ukončiť výrobu elektriny z uhlia. Týmto krokom sa pridáme k dvadsaťjeden štátom Európskej únie, ktoré požadujú dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Je to prelomová správa a 1. krok k tomu, aby sme zachovali obývateľnú a rozmanitú krajinu a dôstojný život pre súčasné a budúce generácie,” povedal hovorca Greenpeace Radek Kubala.

podzemní stroje.jpg

Rovnako sa tak vyjadril aj člen organizácie Priatelia Zeme Juraj Melichár, ktorý aj doplnil, že sme si dali jasný klimatický cieľ a ten nám môže pomôcť vytvoriť oblasti, ktoré nebudú závislé od dovozu fosílnych palív zo zahraničia.
Tesne predtým sa do tohto projektu zapojili aj krajiny? Nemecko Slovinsko a Taliansko. Hlavným cieľom je vypúšťať toľko skleníkových plynov, aby si ich vedeli dané krajiny aj absorbovať. Snažiť sa o to budú do roku 2050.
Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), akciová spoločnosť je spoločnosť, ktorej hlavným cieľom je ťažba hnedého uhlia. Hornonitrianske bane Prievidza sú najväčšia slovenská uhoľná ťažobná spoločnosť. Až 72% hnedého uhlia na Slovensku dodáva táto spoločnosť. Minulého roku 2018 v spoločnosti pracovalo okolo 4-tisíc ľudí.