Svet bez peňazí

Viete si predstaviť ako by vyzeral svet v ktorom by neboli potrebné peniaze? Väčšina ľudí chodí do práce pretože musí. Musí každé ráno vstať a ísť do nenávidenej práce. A to všetko len preto aby mali na konci mesiaca na zaplatenie účtov. Za bývanie, energie, mobil či internet. A to nerátame stravu a nejakú tú dovolenku alebo posedenie s priateľmi na káve. Rozmýšľali ste ale niekedy čo by sa stalo na Slovensku ak by peniaze jednoducho zmizli a neboli viac potrebné. Alebo by sme sa znepáčili Európskej únií a uvalila by na nás sankcie už len preto lebo že môže. Tak ako je to vidieť vo vzťahu USA napríklad k Venezuele? Následne by tak peniaze stratili na hodnote a obyčajný chlieb by stál kľudne aj 10€.

platební karta.jpg
 
No hoci sa to nezdá aj v dnešnej uponáhľanej dobe sa dá vyžiť aj bez peňazí. Každého asi pri tejto myšlienke hneď napadnú domorodé kmene niekde v Afrike. A áno, ony sú jedny z posledných komunít ktoré fungujú bez peňazí a máme sa od nich čo učiť. Urobil tak aj Mark Boyle, ten sa už roký snaží vyžiť bez peňazí a keď niečo potrebuje hľadá buď vyhodené veci ktoré opraví alebo ak sa inak nedá odpracuje si hodnotu potrebnej veci. Ako bonus žije v podstate bez stresu ktorý si my moderný ľudia spôsobujeme samy a zbytočne keďže sa naháňame za zbytočnosťami.

mince.jpg

Na druhej strane, ak by sa stalo že by peniaze zmizli množstvo ľudí by to nezvládlo. S určitosťou sa dá povedať že by spáchali samovraždu a svet ako ho poznáme dnes by upadol na určitý čas do chaosu. Je to najme z dôvodu že by poniektorí jedinci, alebo rody stratili z ničoho nič moc nad ľudmi. Veď načo by ste mali ísť denno denne do nenávidenej práce ak už nemusíte. Milióny ľudí by zrazu stratilo dôvod pracovať a ďalšie milióny by stratili motiváciu sa snažiť dosiahnuť niečo viac keďže by im bol kariérny postup na dve veci. Preto hoci znie svet bez peňazí ako utópia v ktorej by chcel žiť každý, musíte si uvedomiť že v skutočnosti to nie je vo väčšom rozsahu možné. Samozrejme spoločnosť je schopná v malom množstve uživiť zopár jedincov ako už spomínaný Mark. Ale globálne na to ešte nie sme pripravený a nič nenasvedčuje tomu že tak skoro aj budeme.