Nedostatok peňazí v rodine-Problém, ktorý siaha hlbšie ako myslíme

Každý to už raz zažil. Prvýkrát sa odsťahujete z domu. Nájdete si prácu a po prvej výplate sa cítite ako najbohatší človek na svete. Zaplatíte nájom, pár polotovarov do chladničky a zvyšok sa stratí niekde na večierkoch. Ale postupom času si nájdete partnerku/partnera a rozhodnete sa usadiť. A tu to začína…

analýza.jpg

RODINA
Ako čas plynie prichádzajú nové a nové komplikácie. Len si ich v hlave vymenujte. Máte? A teraz si uvedomte pôvod týchto komplikácií.
Obávam sa, že vo väčšine prípadov bude odpoveď jasná. Nedostatok peňazí.
Nedostatok financií postihuje najmä mladé rodiny. Ak si chce pár prenajať byt potrebuje depozit. Ak si chcete kúpiť byt potrebujete hypotéku. Banka potrebuje nejakú istotu, že máte z čoho platiť. Ale povedzme si úprimne. Ako môže žiadať istotu od niekoho kto si ju práve snaží zúfalo vybudovať v systéme, v ktorom sa nikto poriadne nevyzná. Všetci sme ale nútení doň vstúpiť. Keď prídu deti náklady sa zvyšujú a rodičia sú nútený stráviť v kancelárii takmer celý rok bez prestávky či dokonca vycestovať do zahraničia.
 Láska na diaľku je podpísaný rozvod ešte pred tým ako si to uvedomíte. Deti nevidia otca, čiže nemajú mužský vzor. Vypadáva v ich sociálnom vývoji. Žena sa zúfalo pokúša zastúpiť obe role-demoluje svoj vzor ženy ako takej. Muž čelí omnoho väčšiemu pokušeniu nevery. Nevníma svoju milovanú polovičku. Snaží si nájsť kompenzáciu. Žena je nevypočutá, podozrievavá a zraniteľná. Po návrate z práce vzniká mnoho konfrontácii. Obaja sú vyčerpaní a nešťastní jeden bez druhého no napriek tomu sa to cele zopakuje. Veď rodina musí z niečoho žiť. Ale ako dlho dokážete takto fungovať?

rodinný rozpočet.jpg

Otázka teda znie: Prečo sa to deje?
V súčasnosti žijeme v systéme kedy máte buď veľa alebo málo. Neexistuje nič medzi tým. A tí, ktorí majú veľa ´´určite ´´nadobudli majetok čestne. Osobne som takého človeka ešte nestretol.
Štát zarába na ľuďoch uvedených v príklade. Títo ľudia nemajú na výber. Musia ísť na plné obrátky.  Môj osobný názor je, že tí na vrchu celého reťazca presne vedia prečo radšej zvýšia dôchodky ako by mali vytvoriť príspevok pre mladé rodiny. Veď predsa mladí sú schopní a vedia niečo vydržať a ako bonus-oni musia. A to aj za pomerne nízky peniaz.
 
Sám žijem v rodine, ktorá funguje podobným spôsobom. Ale všetci čo ste sa našli v príklade danej rodiny, dám vám malú radu. Vždy keď máte ťažké obdobie, spomeňte si na akých základoch ste celý váš domov stavali. Skúste si urobiť spolu večer čaj a spomínajte ako ste začínali. A uvedomíte si, že aj keď nedostatok financií je veľké strašidlo pre rodinu, nestojí za jej rozpad.