Hawking v poslednej knihe varuje, že vzdelanie je v ohrození

Stephen William Hawking bol anglický fyzik, matematik a kozmológ, jeden z popredných svetových fyzikov-teoretikov. Od roku 1979 bol lucasiánskym profesorom matematiky na univerzite v Cambridge a pracoval ako vedecký pracovník na katedre Gonville a Caius na tej istej univerzite. Zomrel 14. marca 2018. Pred smrťou pracoval na svojej poslednej knihe, ktorú predstavili v Londýne.
 
hawking

Ohrozené vzdelanie

Na zázname, ktorý odznel na predstavovaní jeho knihy zazneli slová vedca, ktorý otvorene hovorí o tom, že vzdelávanie a veda sú dnes oveľa viac ohrozené než kedykoľvek predtým. Hlasovanie britských voličov o záujme vystúpiť Veľkej Británie z Európskej Únie , a takisto zvolenie Donalda Trumpa za predzidenta Spojených Štátov, označil zosnulý vedec ako súčasť globálnej vzbury proti odborníkom.
Hawking pripustil že veda má pred sebou ešte veľké výzvy, ktoré musí prekonať, či už ide o klimatické zmeny na zemi, odlesňovanie, preľudnenie či vymieranie niektorých druhov živočíchov a rastlín alebo masívne znečisťovanie oceánov. Na základe týchto problémov vyzýva mladých ľudí, aby sa snažili pochopiť fungovanie vesmíru, dali voľný priebeh svojej predstavivosti a tak vzhliadali ku hviezdam.

vesmír

Vedec sa vyjadril, že knihu sa rozhodol napísať z dôvodu, že vždy dostával od ľudí tie isté otázky. Na knihe začal pracovať už minulý rok, no dokončiť ju už nestihol, musela to zaňho urobiť jeho rodina spolu s vedeckými pracovníkmi a kolegami, ktorí pri tom využili množstvá materiálu z rozsiahleho archívu vedca.
 

Nezodpovedané otázky

Stephen Hawking celý svoj život zasvätil vesmíru, odhaľoval jeho tajomstvá a vo  svojej poslednej knihe sa snažil odpovedať čo najzrozumiteľnejšie,najdefinitívnejšiea najautentickejšiena základných desať otázok: Ako sa to celé začalo? Existuje Boh? Dokážeme predpovedať budúcnosť? Je možné cestovanie v čase? Čo je vo vnútri čiernej diery? Existuje vo vesmíre inteligentný život? Dokážeme prežiť na Zemi? Mali by sme kolonizovať vesmír? Ako formujeme budúcnosť? Prekoná nás umelá inteligencia?

cizinec
 
Vedec bol pochovaný medzi hroby Isaaca Newtona a Charlesa Darwina vo Westminsterskom opátstve  v júni tohto roka.