Deti a hračky

Potrebujú deti vôbec hračky ? Načo sú im potrebné ? Mnohokrát si kladieme túto otázku pri pohľade na detskú izbu s porozhadzovaným množstvom hračiek. So zlosťou ich odkladáme a hundreme. Chyba ale nie je ani v hračkách, ani v deťoch.

mědved

  • Chyba je v nás a množstve hračiek, ktoré dieťaťu naraz poskytujeme.Čím je hračiek menej, tým je vzťah dieťaťa k ním lepší. A dôslednejšie danú hračku skúmajú a využívajú. Jednoducho všetkého veľa škodí.


Čo ale robiť keď dieťa dostane na narodeniny, na Vianoce hračky od rodičov, starých rodičov, ujov, tetušiek. Dieťa predsa nepoteší svetrík, alebo pančušky. To je všetko v poriadku. Tak to aj má byť. Je len na nás, aby sme dieťaťu z času na čas hračky vytriedili, odniesli ich na povalu a nechali iba 1/3. To len bude radosti, keď o mesiac hračky vymeníte. Vaše dieťa ich bude zrazu objavovať ako zázrak. Bábika, alebo autíčko, ktoré už dávno iba smutne ležalo nepovšimnuté na zemi získa odrazu nový rozmer. Novú krásu.

  • Je faktom, že kúpiť hračku, ktorú je tvorivo pôsobiaca na naše deti je fakt veľkým problémom. Pri prechádzke v predajni hračiek nevychádzam z údivu, že koľko všakovakých hlúposti- na nič neslúžiacich- sa dá vyrobiť.


V konečnom dôsledku aj tak sú najviac využívané kocky, lego, stavebnice.
Množstvo plyšových hračiek je alarmujúce. Zberače prachu a alergénov sú postrachom každého rodiča. Zaiste dieťa potrebuje jednu, alebo dve postavičky s ktorými spinká, ale mali by byť hygienicky udržateľne čistými.

  • Stojím pred regálom a „dumem“. Dcéra bude mať narodeniny- povinná hračka musí byť! Ale aká ? Bábiky, kuchyne, spálne, domčeky- všetko má !

autíčko

Asi kúpim spoločenskú hru- tá nám bude slúžiť roky a budeme pri nej tráviť spoločný čas. Nesmie chýbať veru ani kniha. Vytvoriť vzťah ku knihe v dieťati potrebujem za dôležité. Až určujúce! Nielen obsah písomný, ale aj ilustrácie majú výnimočný význam.