Čo nám vlastne beh prináša?

Každodenná rutina
Ak je beh súčasťou vašej každodennej rutiny rannej, alebo večernej, klobúk dole. Začať ho praktizovať a následne v ňom pokračovať nie je naozaj ľahké. Potrebujete na to aj pevnú psychiku , aby vám hneď po niekoľko metroch v hlave nezablúdila myšlienka, že to nemá zmysel a k životu vám to netreba.  Musíte zovrieť päste a ísť si za tým nie preto, aby ste tým niekomu niečo dokázali. V žiadnom prípade ! Ukážte samému sebe na čo ste vzali odvahu a čo praktizujete, a aj telo vám za to nesmierne poďakuje. Je to namáhavé aj po fyzickej stránke, keďže si vaše nohy budú pýtať oddych lebo jednoducho nevládzu ísť ďalej. Nedovoľte to a pokračujte až kým vy sami nerozhodnete, že ste prebehli dostatočný kus na to, aby ste boli spokojný.

jogging.jpg

Koľko treba každý deň zabehnúť ?
Zo začiatku to nepreháňajte. Vaše telo na to zvyknuté nebude, keďže ste len na novom štarte. Prvý deň skúste pomaly cválať len pár metrov pokiaľ budete vládať. Nasledujúce dni si to postupne po pár metroch stupňujte a pozorujte ako sa posúvate ďalej. Keď vám to vyjde tak, že prebehnete taký istý kúsok ako predošlý deň, určite si z toho nič nerobte. Netlačte na seba. Všetko to postupom času príde, potrebujete len každý deň usilovne trénovať. Hneď začať tým, že odbehnete viac ako vy uznávate, je hlúposť. Nič vám to nepomôže, skôr si tým len ublížite a zhnusí sa vám to. Choďte pomaly, ale isto.

Prospievanie
Beh nie je len tak, o ničom. Prinesie vám veľa pozitívnych vecí :

  • Zdravé telo – ak vážite viac ako by ste chceli, veľmi vám to pomôže. Nie je to však len o vzhľade či o počte kíl. Vďaka behu sa zbavujeme stresu, ktorý nám môže dodať aj zdravotné problémy. Potom je tu aj astma, ktorú má hrubá vrstva populácie, a tú môžete znížiť práve behom. Všetko však s mierou.
  • Endorfíny – Tie sú tiež veľmi dôležité. Endorfíny spôsobia dobrú náladu a tým sa zmení aj váš pohľad na deň, ktorý vás čaká. Nehovoriac len o jednom dni. Budete v živote celkovo šťastnejší.

běžecké boty.jpg
To jednoznačne nie je všetko, no nedopísala by som sa, keby som mala vymenovať všetky pozitívne veci k športu, konkrétne bežaniu. Pustite sa do toho a uvidíte úžasné výsledky a zmeny vo vašom živote. Nič neriskujete, len robíte dobre pre seba.