Ako aplikácie poháňajú hongkonské protesty

Za jeho prenosným počítačom, Tony (nie jeho skutočné meno) monitoruje desiatky skupín v aplikácii na správu súkromných správ Telegram a online fóra.
 
Organizátori hovoria, že dobrovoľníci, ako je Tony, prevádzkujú stovky telegramových skupín, ktoré poháňajú hongkonský protest a obrátili sa na kampaň občianskej neposlušnosti. Tvrdia, že viac ako dva milióny ľudí sa v posledných týždňoch vydali na ulicu, aby vyjadrili nesúhlas s kontroverzným extradičným právom.twitter.jpg
 
Hongkong zažil sériu masových zhromaždení proti navrhovanému zákonu, ktorého kritici sa mohli obávať ukončenia svojej nezávislosti súdov. Demonštranti očakávajú veľkú účasť 1. júla, výročie návratu do Číny.
 
Hlasovanie v reálnom čase
Mnohé z výziev na protest sa uskutočňujú anonymne, na nástenkách a skupinových diskusiách o aplikáciách šifrovaných správ.
 
Niektoré skupiny majú až 70 000 aktívnych účastníkov, čo predstavuje približne 1% celej populácie Hongkongu. Mnohí z nich poskytujú aktualizácie a správy z prvej ruky týkajúce sa protestov, zatiaľ čo iní vystupujú ako strážcovia polície, ktorí varujú demonštrantov pred blízkou aktivitou.
 
Existujú aj menšie skupiny tvorené právnikmi, prvými lekármi a lekármi. Poskytujú právne poradenstvo a dostávajú dodávky na demonštrantov na predných líniách.
 
Demonštranti hovoria, že online koordinácia protestov ponúka pohodlný a okamžitý spôsob šírenia informácií. Chatové skupiny tiež umožňujú účastníkom hlasovať – ​​v reálnom čase – o ďalšom postupe.
 
"Majú tendenciu pracovať len vtedy, keď sú voľby málo alebo sú zrejmé. Robia prácu, keď sa situácia hodí na čierno-biele hlasovanie," vysvetľuje Tony.
 média.jpg
Večer 21. júna hlasovalo v skupine Telegramu takmer 4000 demonštrantov, aby určili, či sa dav vráti domov večer alebo bude pokračovať v protestovaní mimo policajného veliteľstva Hongkongu. Iba 39% hlasovalo za protesty na policajné veliteľstvo – ale stále existovalo šesťhodinové obliehanie budovy. Ostatné aplikácie a služby tiež pomohli demonštrantom organizovať ich činnosť.
 
Vo verejných priestoroch sú plagáty a bannery propagujúce nadchádzajúce udalosti rozložené na Airdrop, ktorý umožňuje ľuďom zdieľať súbory s blízkymi iPhone a iPadmi.