Aby kŕčové žily neprerástli do vážnejších problémov

Kŕčové žily patria medzi ochorenie, pri ktorých nie je úplne jasná ich príčina vzniku. Svoju rolu samozrejme zohráva dedičnosť, nesprávny životný štýl, obezita a ďalšie faktory, avšak na sto percent im nemôžete predchádzať nikdy. Ak sa však u vás tento problém už objavil, je noho vecí, ktoré pre seba môžete urobiť.

cvičení

Kŕčové žily patria do rúk odborníka. Cievny lekár vám určí diagnózu, teda v ako štádiu ochorenia sa nachádzate. Na základe toho určí nasledovnú liečbu. V pokročilých štádiách sa nevyhnete zákroku. Pokiaľ by ste sa ale nachádzali iba v prvom štádiu, hlavnou liečbou je správny životný štýl, a ten je iba na vás.

běh

10 tipov ako sa postarať o svoje nohy

  1. Vyhnite sa noseniu tesného oblečenia, teda nohavíc a pančúch. Zabudnite aj na vysoké podpätky. Vhodnejšia je kvalitná, ortopedická obuv.
  2. Nohy musia byť v pohybe. Preto začnite veľa chodiť, plávať, alebo bicyklovať. Medzi vhodné pohybové aktivity patrí aj aerobik, kolieskové korčule, alebo bežky. Nohami by ste sa mali snažiť hýbať vždy, keď je to možné.
  3. snažte sa svoje nohy nedržať v jednej polohe, platí to o dlhom sedení, ale taktiež státí.
  4. Pokiaľ trpíte nadváhou, snažte sa čo najskôr schudnúť na ideálnu hmotnosť.
  5. Začnite otužovať. Ideálne je otužovanie v sprche, kde môžete na nohy púšťať teplú a studenú vodu na striedačku.
  6. Pomôžu vám aj bylinky. Na opuchnuté nohy si môžete prikladať obklad z koreňa kostihoja lekárskeho.
  7. Začnite brať vitamíny a minerály. Pomôže vám Céčko, Éčko, lecitín a zinok.
  8. Upravte svoju stravu. Mali by ste začať konzumovať orechy, zeleninu a ovocie bohaté na vitamíny. Vhodné sú napríklad citrusové plody, ktoré obsahujú vysoké množstvo vitamínu C. Biele pečivo nahraďte celozrnným. Celkovo sa snažte prijímať viac vlákniny.
  9. Obmedzte konzumáciu sladkých pokrmov (sacharidov).
  10. Obmedzte fajčenie a konzumáciu alkoholických nápojov.