Najkrajšia budova a architektúra

.

Porota, zložená z odborníkov z rôznych krajín, v tomto roku rozhodovala už 16-ty krát o najkrajšej budove a architektúre za rok 2017, CE-ZA-AR.Tento ročník sa udeľovali ceny v piatich kategóriách a hlasovali aj čitatelia Hospodárskych novín o jednom z nominovaných diel, ktoré si zaslúži Cenu verejnosti.

mosaz

 
Kategórie, v ktorých sa udeľovali ceny:

·         rodinné domy

·         občianske a priemyselné budovy

·         obnova a prestavba

·         interiér

·         exteriér

 

Posudzované projekty do súťaže posielali občania, väčšinou to boli verejné budovy s náboženskou či kultúrnou hodnotou. Do súťaže neboli zaradené napríklad hotely či nemocnice, ale stavby späté s históriou či národnodsťou. Ceny získali budovy https://www.protonix.sk/najkrajsia-budova-a- dlhodobo zanedbávané, chátrajúce, no precízne urobenou rekonštrukciou získali hodnotu, ktorá im v rokoch zabudnutia chýbala. Hovoríme napríklad o synagógach, ktoré patria do našej kultúry a zaslúžia si našu pozornosť a vážnosť.

domek

.

Kto je teda víťazom CE-ZA-AR 2017?

V kategórii Rodinných domov vyhrala budova s názvom Dom v dome v Bernolákove, je to atypická stavba s netradičnými riešeniami, cenu v kategórii Obytné a priemyselné budovy si odniesol  Poľovnícky dom v Kuchyni, za kategóriu Obnova a prestavba prischlo prvenstvo budove Stará synagóga v Bardejove, v ktorej sa rekonštruovali administratívne a konferenčné priestory a tiež múzeum, v kategóii Interiér ocenila porota rekonštrukciu bytu v bývalom kláštore – Kláštor Paulínov v Trnave, ktorý bol postavený v roku 1719 av polovici 20-teho storočia bol prestavaný na obytný dom, Castellum Cafe pri nitrianskom hrade v Nitre patrí prvenstvo v kategóriiExteriér.

Špeciálnu cenu s názvom Patrón architektúry získala Nová synagóga v Žiline, ktorej prestavali celý exteriér a dnes slúži verejnosti na koncerty či vernisáže.

spravedlnost

 

Oceňovanie tvorby architektov cez ich stavby a architektúru bude aj na budúci rok, prihlásiť môžete každú zaujímavú stavbu, no až porotcovia posúdia, ktorá z nich si cenu naozaj zaslúži.

 

Najkrajšia budova a architektúra
4.3 (85%)8
.