LED svetlá: Moderný spôsob ako ušetriť?

Pre súčasné zdroje osvetlenia sú špecifické ich úsporné vlastnosti ako aj to, že dlhšie vydržia. Každopádne z hľadiska úsporných vlastností ako aj dĺžky životnosti sú nadradené svetlá, ktoré používajú technológiu LED. Môže ísť o rôzne formy svetiel, či už o svojim vzhľadom klasickú žiarovku, svietidlá, reflektory, alebo moderné led trubice https://www.ledprodukt.sk. Technológia svetlo emitujúcej diódy sa dnes nachádza vo všetkých známych zdrojoch svetiel s označením LED.

  • Light Emitting Diode = Svetlo emitujúca dióda

svetelná guľa

Používanie diód ako zdroj žiarenia so sebou prináša až 90 % úsporu elektrickej energie oproti starým svetlám. Takisto vravíme o oveľa vyššej životnosti, ktorá sa udáva od 20 000 do 100 000 hodín žiarenia, čiže asi 50 000 hodín svietenia. Chod takejto technológie spotrebuje minimum energií a pri používaní daných svetelných produktov vravíme o možnosti pravidelnej úspory.

Ak sa pozrieme na dnešný trh s osvetlením, vo veľkej miere nájdeme práve tieto modernejšie produkty. Dôvodom sú zrejme vyššie spomenuté vlastnosti, ale napríklad aj fakt, že také led žiarovky neobsahujú ortuť ani iné škodlivé látky a navyše sú takmer kompletne recyklovateľné.

žiarovka svieti

Možno si pamätáte aj vy, ako sme niekedy žiarovky nechali rozsvietiť len do doby, dokedy sme ich svetlo skutočne potrebovali. Ak to bolo možné, následne sme ich zhasli, pretože „žrali“ veľa elektriny. Používaním aktuálnych zdrojov svetla sa ale táto „metóda“ šetrenie pomaly, no isto vytráca. Nebudeme odkázaní ich ihneď zhasínať, pretože ako bolo spomenuté, žiariace diódy spotrebujú prakticky minimum energií. Na základe vyššej životnosti sa takisto nemusíme báť, že sa takýmto hospodárením ihneď pokazia. Takisto je známe, že „ledky“ spotrebujú veľkú časť energie do svetla a nie do tepla, čím sa neprehrievajú. Spotrebovaná energia sa tým pádom využíva efektívnejším smerom, čo sa už rozhodne nedá povedať o starých vyradených žiarovkách.