Výhody kvalitných matracov

Rozhodujete sa, aký matrac si kúpiť domov do spálne, a neviete si vybrať medzi rôznymi typmi?
Taštičkové matrace žilina dnes patria k tým najpopulárnejším, hoci nie sú práve najlacnejšie. Oplatí sa do takýchto matracov investovať? Aké sú výhody taštičkových matracov? Prejavia sa tieto výhody na kvalite spánku?
Taštičkové matrace nie sú žiadnou novinkou
Hoci by sa to tak na prvý pohľad mohlo zdať,  taštičkové matrace sú tu s nami už nejaký ten rok. Prvý taštičkový matrac sa objavil dokonca  už pred viac ako sto rokmi. Za vynálezcu taštičkového matraca sa považuje Angličan James Marshall. Svojho času revolučný typ matraca predstavil počas svojho života v Kanade v roku 1900.

Posteľ, hotel

Základom taštičkových matracov sú pružiny
Už na začiatku 20-ho storočia boli pružinové matrace bežnou súčasťou spáľní vyspelého sveta. Časť ľudí ešte stále spávala na matracoch vyplnených ovčou vlnou či bavlnou, pružiny sa však v matracoch mimoriadne osvedčili.
James Marshal tak nie je vynálezcom pružinového matraca. Postaral sa však o  podstatné vylepšenie tohto typu matraca.
Hlavný rozdiel medzi klasickým pružinovým a taštičkovým matracom
Základom jedného aj druhého typu sú pružiny. Kľúčovým rozdielom je to, že pri taštičkových matracoch pracujú jednotlivé pružiny nezávisle. Stlačenie jednej pružiny nespôsobuje stlačenie druhej. Pri klasických pružinových matracoch (tento typ sa zvykne najčastejšie označovať ako Bonnell) sú jednotlivé pružiny prepojené. Stlačením jednej pružiny dochádza automaticky k deformácii okolitých pružín a v konečnom dôsledku celého matraca.
Hlavnou príčinou využívania pružín v klasických matracoch je výborná  opora telu. Pružinové matrace majú vo všeobecnosti  veľmi vysokú životnosť a nemajú problém poskytnúť oporu aj ťažším ľuďom.
Najdôležitejšie výhody taštičkových matracov:
1) Zdravší spánok z dôvodu lepšieho prevzdušnenia matraca
Taštičkové, ako aj všetky pružinové matrace, umožňujú vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. Je to spôsobené tým, že veľká časť matraca je tvorená vzduchom. Oporu v tomto type matraca zabezpečujú relatívne tenké, avšak pevné pružiny. Zvyšok matraca tak môže byť vyplnený vzduchom. Toto nie je možné pri penových matracoch, kde je celé teleso matraca vyplnené.
Tradičným problémom pre matrace je vyrovnanie sa s potom, ktorý vylučujeme počas spánku. Za jednu noc dokáže priemerné ľudské telo vyprodukovať niekoľko stovák mililitrov potu. Vlhkosť je veľkým nepriateľom pohodlnosti spánku – pomáha množeniu rôznych mikroorganizmov.
Pružinové matrace dokážu vlhkosť spôsobenú potom odpariť omnoho rýchlejšie ako ďalšie typy matracov. Toto sa prejaví napríklad výrazne nižším množstvom roztočov v matraci.

wall-panel-416041_640

2) Taštičkové matrace dokonale kopírujú kontúry tela
Ako už bolo spomenuté, klasický pružinový matrac sa najviac ohne v mieste najväčšieho tlaku. Toto však ovplyvňuje aj časti tela, ktoré by potrebovali omnoho nižšiu podporu. Toto následne vedie k príliš veľkému tlaku na určité časti tela, a teda zníženiu prekrvenia kože a podkožných oblastí. Dôsledkom toho je, že mozog dá príkaz telu zmeniť polohu. Takýto pohyb narušuje kvalitu spánku a vedie k vyššej únavy po zobudení.
Taštičkové matrace zabezpečujú primeranú podporu pre rôzne časti tela. V ťažších miestach tela sa o ohnú viac ako v ľahších. Základom tohto efektu je fakt, že každá pružina funguje nezávisle.
Taštičkové matrace tak považujeme za ortopedické – starajú o správnu polohu chrbtice, čo je mimoriadne dôležité pre zdravie človeka.