Ušetrite s LED osvetlením hneď

Výhody LED diód sú zrejmé. Keďže sa jedná o svetelný zdroj budúcnosti, ktorý bude postupne nahrádzať konvenčné svietidlá, povieme si o výhodách viac. Ak by sme to zhrnuli, najväčšou výhodou je jednoznačne úspora. Ďalej je to životnosť a tiež šetrnosť k životnému prostrediu. Vyznačujú sa tiež vysokou svietivosťou pri nízkom vstupnom napätí. LED osvetlenie ja desaťnásobne účinnejšie ako u vláknovej žiarovky a dvakrát vyššie ako u lineárnej žiarivky. Ich časté zapínanie a vypínanie však výrazne ovplyvňuje ich životnosť. Ich životnosť spočíva aj tak vo vyše desiatok tisíc hodín svietivosti. Veľmi rýchlo sa rozsvietia na plný výkon a vyžarujú svetlo v požadovanej farbe bez použitia farebných filtrov. Elektrickú energiu premieňajú z väčšiny na svetlo, nie na teplo.

pexels-photo-279648

Pri vláknovej žiarovky sa pri stmievaní mení farba svetla. Toto nehrozí pri LED osvetlení. LED osvetlenie je veľmi odolné proti nárazom a otrasom, neobsahuje tiež ortuť ani iné toxické látky na rozdiel od úsporných žiaroviek. Ich svetelný tok klesá veľmi pomaly a sú veľmi malé. Každé osvetlenie má aj svoje nevýhody. Pravdepodobne najzásadnejšou je vyššia nákupná cena. Tá sa však počas krátkeho obdobia zaplatí z úspor dosiahnutých na elektrickej energii. Ako nevýhodu môžeme brať tiež veľké množstvo pochybných obchodníkov, ktorí sa snažia zarobiť na LED boomu. Ponúkajú spravidla lacná svietidlá s pochybnou konštrukciou, ktorú však laik nerozozná od tej kvalitné. Životnosť závisí na chladenie jednotlivých diód. To zaisťuje hliníkové telo , prípadne chladič, ktorý je priamo spojený s tlačeným spojom s LED diódami.

LED žiarovka

Dôležité je poznať aj výrobca diód samotných. Z udávaných 50 000 hodín životnosti sa prehrievaním diód spolu s nekvalitným zdrojom môže stať iba 5 000 hodín. Vstupná investícia je síce menší, náklady sa však nestihnú vrátiť a nutnosť obstaranie nového svietidlá celú vec značne predraží. Keď v kuchyni vymeníte pôvodnej žiarovky za LED technológiu, znížite elektrickú spotrebu až o 80 %. A to šetrí prírodu i vašu peňaženku.